Co je to vlastně JÓGA?
Na JÓGU se můžeme podívat jako na filosofii, vědu, umění, náboženství, víru, přesvědčení, módu.. je tím vším a přeci ničím z toho, neboť vše záleží na studentovi, na jeho vlastním vnímání a na jeho vědomé a racionální mysli.
JÓGA je vlastně způsob života, jak všechny aspekty Vašeho života začnou spolupracovat a harmonizovat jeden s druhým.
JÓGU můžeme nazývat také vědou o celistvě pojatém člověku. V překladu znamená JÓGA sjednocení, splynutí, spojení.
JÓGA ohledem lékařů: „Jóga zbavená veškeré mystičnosti vede k tělesné zdatnosti a odolnosti, ale především k sebekázni a cílené životosprávě, stejně tak vzdálené živelnému samoléčitelství, jakož i jakékoli falešné askezi. Žádný únik, ale sebepoznání.“
Jóga očima lékařů
Nejen z vlastních pocitů a pocitů klientů vím, že jóga má všestranné účinky na naše tělo, mysl i duši.
Zaměřme se nyní na mysl a čím nám může jóga prospět z pohledu lékařů.
Pokud stejně jako já potřebujete pochopit smysl toho, co děláte a jaké to má účinky, níže dávám pár odkazů a pohled z lékařské oblasti.
Jelikož cvičím i se seniory a např. i s klienty trpících Alzheimerovou chorobou, tak mohu potvrdit, že vidím radost z pohybu a následně rozzářenou duši takového klienta i po cvičení a samotní klienti si chválí protažené tělo i to, že se jim příjemně uvolnily bolavé bloky… Partneři či děti klientů zas oceňují příjemnou změnu v pozitivním pohledu na svět svého bližního. Ale co se to vlastně děje hluboko v mysli?
Tisková zpráva, 20. 3. 2017, Brno
V Mezinárodním centru klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) v těchto dnech proto začalo zkoumání vlivu všímavosti (mindfulness) na poznávací schopnosti, deprese, pozornost a imunitní profil vzorku seniorů starších 55 let s mírnou kognitivní poruchou. Všímavost je schopnost být zaměřen na přítomný okamžik. Průměrný věk obyvatel vyspělých zemí se zvyšuje, ale současně roste počet seniorů trpících demencí, Alzheimerovou chorobou nebo jejich předstupněm, mírnou kognitivní poruchou. Výzkumníci proto intenzivně hledají různé možnosti, jak oddálit nástup a zmírnit průběh těchto onemocnění. Jednou ze zkoumaných metod je vliv meditace na oblast kognitivních (poznávacích) funkcí.
Jóga pomáhá jako prevence mnoha nemocí, to je doloženo různými výzkumy,“ říká MUDr. Kateřina Sheardová, Ph.D. „Pomáhá například lidem zbavit se stresu a úzkostí, což jsou rizikové faktory demence. Pomáhá i při léčbě mírných kognitivních poruch a demence, protože mírní psychické příznaky a zabraňuje jejich rozvoji. Společně s tělesným pohybem má vliv na prevenci rozvoje poruch paměti.“
Mírná kognitivní porucha je lehčí porucha pamětí nebo poznávacích funkcí. Člověk s mírnou kognitivní poruchou má s pamětí, soustředěním, rozhodováním nebo orientací o něco větší potíže, než odpovídá jeho věku, ale nesplňuje kritéria pro diagnózu demence. Na rozdíl od demence mírná kognitivní porucha nebrání v každodenních aktivitách a soběstačnosti, ale může se časem vyvinout v demenci.
„Podle současných poznatků mírnou kognitivní poruchu má přibližně 20 procent seniorů nad 65 let, tedy v České republice více než 330 tisíc lidí. Dalších minimálně 150 tisíc lidí trpí demencí a velikost obou skupin neustále roste,“ upozorňuje Kateřina Sheardová.
„Demence a Alzheimerova choroba, což je jedna z jejích forem, představují zásadní hrozbu pro budoucnost,“ doplňuje Gorazd B. Stokin, šéf Mezinárodního centra klinického výzkumu FNUSA, který je také neurologem. „Podle odhadů žilo v roce 2015 na světě téměř 50 miliónů lidí s demencí a jejich počet každých dvacet let zdvojnásobí – lze tedy předpokládat, že v roce 2035 bude mít demenci až 100 miliónů lidí.“
zdroj: https://www.fnusa.cz/
MUDr. Kateřina Sheardová, Ph.D., neuroložka z I. neurologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU a vedoucí brněnské sekce výzkumného týmu Demence Mezinárodního centra klinického výzkumu FNUSA, získala prestižní Cenu manželů Strmiskových. Ta se uděluje za význačný přínos k výzkumu a léčbě Alzheimerovy choroby a spřízněných neurodegenerativních onemocnění… Hlavním výzkumným zájmem jsou preventivní opatření, zdravý životní styl a techniky, které ovlivňují Brain maintenance a pomáhají předcházet chronickému stresu jako je jóga, meditace a techniky mindfulness.
zdroj: https://www.fnusa.cz/mudr-